¦LASK RAJCUJE

28 lutego | pi±tek | godz. 18.15
¦LˇSK RAJCUJE
Rozmawiamy o ¶l±skich sprawach - pokaz filmu „Oberschlesien – tu, gdzie się spotkali¶my”
w reż. Michała Majerskiego

Rozpoczynamy w Kinie Kosmos cykl spotkań, na których chcemy rozmawiać o ważnych dla ¦l±ska sprawach. Na pierwszy ogień wybrali¶my film dokumentalny Michała Majerskiego, współczesnego dokumentalisty z szeroko rozumianego pogranicza polsko-niemieckiego. Majerski wychował się na ¦l±sku, w rodzinie polsko-niemiecko-górno¶l±skiej. Trudno się więc dziwić, że bierze się za bary z trudn± tematyk± ¶l±sk±. W filmie – „Oberschlesien, kołocz na droga” z 2010 roku Majerski przedstawił ¶rodowisko autonomistów. „Oberschlesien, tu gdzie się spotkali¶my” z 2013 roku – zaskakuje now± artystyczn± form±, jak również tym, że reżyser próbuje stawiać mocne pytania o losy Górnego ¦l±ska zaraz po wojnie i współcze¶nie.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem oraz do rozmowy, w której udział wezm± m.in. prof. Zbigniew Kadłubek oraz prof. Tomasz Nawrocki. Rozmowę poprowadzi red. Józef Krzyk z „Gazety Wyborczej”.


Spotkanie u¶wietni występ zespołu 032.

032 to folk-rockowy ¶l±ski (z Katowic i okolic) i ze ¦l±skiem się identyfikuj±cy zespół, inspiruj±cy się folkiem z Wysp, z Kontynentu i zza Oceanu. Opiera się przede wszystkim na akustycznych brzmieniach (gitar, harmonijek, skrzypiec, itp.) i snuje melodyjne opowie¶ci, bajki i ballady ale lubi też zrobić trochę bardziej rockowego hałasu.
032 - jak to w folku - odnajduje się gdzie¶ miedzy poezj± ¶piewan± a rockiem, wędruj±c to w jedn±, to w druga stronę.

Grupa wykona 4 utwory:

Ave Silesia  (muzyka i tekst: Bartosz Bialik, Michał Laksa)
Bez haje (muzyka: Bartosz Bialik, Michał Laksa, Marek Sajnóg, tekst: Bartosz Bialik, Michał Laksa)
Ardeny (muzyka i tekst: Bartosz Bialik, Henryk Bialik)
Boże Narodzenie (muzyka: Bartosz Bialik, Henryk Bialik, tekst: Joseph von Eichendorff, ks. Jerzy Szymik - tłum.)


bilety: 3 zł rezerwuj

powrót

Instytucja Filmowa SILESIA FILM

Ceny biletów
Rabaty
Kina studyjne
Europa Cinema