ŚLASK RAJCUJE

28 lutego | piątek | godz. 18.15
ŚLĄSK RAJCUJE
Rozmawiamy o śląskich sprawach - pokaz filmu „Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy”
w reż. Michała Majerskiego

Rozpoczynamy w Kinie Kosmos cykl spotkań, na których chcemy rozmawiać o ważnych dla Śląska sprawach. Na pierwszy ogień wybraliśmy film dokumentalny Michała Majerskiego, współczesnego dokumentalisty z szeroko rozumianego pogranicza polsko-niemieckiego. Majerski wychował się na Śląsku, w rodzinie polsko-niemiecko-górnośląskiej. Trudno się więc dziwić, że bierze się za bary z trudną tematyką śląską. W filmie – „Oberschlesien, kołocz na droga” z 2010 roku Majerski przedstawił środowisko autonomistów. „Oberschlesien, tu gdzie się spotkaliśmy” z 2013 roku – zaskakuje nową artystyczną formą, jak również tym, że reżyser próbuje stawiać mocne pytania o losy Górnego Śląska zaraz po wojnie i współcześnie.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem oraz do rozmowy, w której udział wezmą m.in. prof. Zbigniew Kadłubek oraz prof. Tomasz Nawrocki. Rozmowę poprowadzi red. Józef Krzyk z „Gazety Wyborczej”.


Spotkanie uświetni występ zespołu 032.

032 to folk-rockowy śląski (z Katowic i okolic) i ze Śląskiem się identyfikujący zespół, inspirujący się folkiem z Wysp, z Kontynentu i zza Oceanu. Opiera się przede wszystkim na akustycznych brzmieniach (gitar, harmonijek, skrzypiec, itp.) i snuje melodyjne opowieści, bajki i ballady ale lubi też zrobić trochę bardziej rockowego hałasu.
032 - jak to w folku - odnajduje się gdzieś miedzy poezją śpiewaną a rockiem, wędrując to w jedną, to w druga stronę.

Grupa wykona 4 utwory:

Ave Silesia  (muzyka i tekst: Bartosz Bialik, Michał Laksa)
Bez haje (muzyka: Bartosz Bialik, Michał Laksa, Marek Sajnóg, tekst: Bartosz Bialik, Michał Laksa)
Ardeny (muzyka i tekst: Bartosz Bialik, Henryk Bialik)
Boże Narodzenie (muzyka: Bartosz Bialik, Henryk Bialik, tekst: Joseph von Eichendorff, ks. Jerzy Szymik - tłum.)


bilety: 3 zł rezerwuj

powrót

Instytucja Filmowa SILESIA FILM

Ceny biletów
Rabaty
Kina studyjne
Europa Cinema